Dukelská 36, 692 01 Mikulov

Penzion Verde » Mikulov a okolí » Historické památky

Historické památky

Nejvíce historických památek Mikulovska je soustředěno právě v jeho historickém centru – ve starobylém Mikulově.

Zámek Mikulov – Regionální muzeum

Jeden z nejmalebnějších moravských zámků, vzniklý renesanční přestavbou hradu postaveného ve 13. století, tvoří hlavní dominantu Mikulova. Sídlí zde Regionální muzeum Mikulov.

Otevírací doba
duben, říjen: úterý–neděle 9:00–16:00
květen, červen, září: úterý–neděle 9:00–17:00
červenec, srpen: úterý–neděle 9:00–18:00

Dietrichsteinská hrobka

Hrobka stojí na mikulovském náměstí. Jedná se o původní kostel sv. Anny, který nechal postavit František z Dietrichsteina roku 1623. V polovině 19. století po velkém požáru byla ruina kostela přestavěna na rodinnou hrobku, v níž dodnes spočívá 45 rakví s ostatky Dietrichsteinů. Po rekonstrukci slouží hrobka prohlídkovým účelům.

Otevírací doba
duben, květen, říjen: pondělí–neděle 10:00–17:00
červen-září:  pondělí–neděle 9:00–18:00
listopad-březen: pouze pro skupiny od 15 osob, nutná telefonická rezervace

Kozí hrádek – vyhlídková věž

Obranná dvoupatrová dělostřelecká věž vybudována na vrcholu Kozího vrchu střežila od 16. století severní přístup do města Mikulova a možností dalekonosné palby posilovala obranyschopnost tehdejšího hradu. Věž slouží jako vyhlídka a je přístupná veřejnosti. Okolí Kozího hrádku se stalo odpočinkovým centrem města.

Otevírací doba
je-li vyvěšena vlajka, v jiný čas dle telefonické domluvy

Mikve – židovská rituální lázeň

Středověká mikve se nachází v místech, kde bylo v minulosti Lázeňské náměstí. Židovská lázeň mikve sloužila symbolickému rituálnímu očištění ortodoxních židů před začátkem šabatu a svátků.

Otevírací doba
duben-říjen:  pondělí-neděle 10:00–17:00

Kostel sv. Václava

Kostel se čtyřpatrovou renesanční věží patří k dominantám města.

Otevírací doba
červenec–srpen:  pondělí–neděle 10:00–12:00, 13:00–18:00
v ostatních měsících dle domluvy

Synagoga

Přímo pod zámkem v Mikulově se nachází jediný dochovaný příklad synagogy východního nebo také polského typu s almemorem neseným čtyřmi sloupy uprostřed prostoru. V současnosti je synagoga pod správou Regionálního muzea v Mikulově a je využívána jako koncertní a výstavní síň, od roku 1995 je zde umístěna expozice „Židé v Mikulově”, věnovaná dějinám židovského osídlení v Mikulově. Památky židovské kultury v Mikulově propojuje naučná stezka začínající v Husově ulici.

Židovský hřbitov a obřadní síň

Židovský hřbitov v Mikulově patří mezi největší židovské hřbitovy v České republice. Nachází se tu na 4000 náhrobků.  Kdy byl hřbitov založen, není přesně známo, ale pohřbívalo se tu již v 16. století. V roce 1938 se na mikulovském židovském hřbitově přestává pohřbívat. Nejnavštěvovanější částí mikulovského židovského hřbitova je tzv. „rabínský vršek”, kde byli pohřbíváni místní rabíni a od poloviny 16. století také moravští zemští rabíni. Při vstupu do areálu žid. hřbitova, se nachází obřadní síň, postavená rakouským architektem Maxem Fleischerem roku 1898. Památky židovské kultury v Mikulově propojuje naučná stezka začínající v Husově ulici.

Otevírací doba
duben, červen, září, říjen: pondělí–neděle 10:00–16:00
červenec, srpen: pondělí–neděle 10:00–18:00
poslední prohlídka půl hodiny před zavírací dobou