Dukelská 36, 692 01 Mikulov

Penzion Verde » Mikulov a okolí » Putování za vínem

Putování za vínem

Mikulovsko je kolébkou vinařství na Moravě. Vinná réva se tady pěstuje v každé obci. Vinice a vinné sklepy spojuje síť vinařských stezek a nechybí ani naučné stezky zaměřené na tuto oblast. Víno můžete ochutnat při návštěvě vinných sklepů a vinoték nebo při některé z mnoha akcí, jako jsou dny otevřených sklepů, výstavy vín a vinobraní.

Mikulovská vinařská stezka

  • Vedení trasy: Mikulov (zámek, vinařská expozice) – Březí – Dobré Pole – Nový Přerov (odbočka k hraničnímu přechodu do rakouského Alt Prerau) – Brod nad Dyjí (odbočka k naučné vinařské stezce Stará hora) – Pasohlávky (koupání) – Ivaň – Strachotín – Dolní Věstonice (archeologická expozice) – Pavlov (barokní nadsklepní domy, obecní vinotéka) – Milovice – Bulhary – Lednice (zámek, park) – Hlohovec (Hraniční zámeček, sklepní kolonie Šulaperk) – Valtice (zámek, park, Salon vín ČR) – Úvaly – Sedlec – Mikulov
  • Délka trasy: 82 km

Na cyklotrase uvidíte krásnou přírodu Dunajovických kopců, hladinu Novomlýnských nádrží, Pavlovské vrchy, lužní les podél Zámecké Dyje i věhlasný Lednicko-valtický areál.

Vinařská naučná stezka „Mikulov“

  • Vedení trasy: Mikulov – Bavory – Perná – Horní Věstonice – Dolní Věstonice – Pavlov – Klentnice – Mikulov
  • Časová náročnost: pěšky (7–8 hod.), na kole (4–6 hod.), autem (2–3 hod.)
  • Délka trasy: 20 km

Tematická naučná stezka vás seznámí s historií kraje pod Pálavou, kraje bohatých tisíciletých vinařských tradic. Trasa je značená a vybavena 17 informačními panely. Výchozím bodem stezky je parkoviště u Komerční banky kousek pod mikulovským Náměstím, kde se také nachází první panel s úvodními informacemi. Odtud se vyráží přes městské centrum na Kostelní náměstí, kde jsou připraveny informace o mikulovské vinařské oblasti. Tady se dá udělat odbočka na zámek a do jeho sklepení, v němž se nachází jeden z největších historických sudů v Evropě (obsah 101 tis. l). Další cesta vede ven z města směrem k vinařským obcím ležícím přímo pod Pálavou. V Bavorech vás panel seznámí s historií této vinařské obce. Z Bavor budete pokračovat polní cestou dále do Perné, sídla známé vinařské šlechtitelské stanice. Cesta pokračuje dál přes Horní Věstonice (panel o historii obce) do slavnějších Dolních, místa nálezu světoznámé Věstonické venuše. Tady najdete nejen archeologickou expozici, ale také panel s mapou naučné stezky a informace o historii této vinařské obce. Z Věstonic trasa pokračuje do Pavlova. Bohatství architektonických památek činí z Pavlova jednu z nejzachovalejších vinařských obcí a jedinečnou památkovou rezervaci. Za vidění stojí hlavně historické sklepní domy v České ulici, ale neměli byste minout ani obecní vinotéku. Jak se dozvíte z informačního panelu, v Pavlově působí také ekologičtí producenti hroznů a certifikovaného biovína. Poslední část vinařské stezky vede lesem z Pavlova po silnici do Klentnice, ležící pod zříceninou Sirotčího hradu. Zde se také na křižovatce k Perné nachází poslední, sedmnáctá tabule s mapou, uzavírající soubor informačních panelů.

Pavlovské vinice a vinné sklepy

  • Vedení trasy: Pavlov
  • Délka trasy: 3 km

Naučná stezka seznamuje s vinařskou obcí Pavlov, historií pavlovských vinic a zdejšího vinařství. Trasa je značená, najdete na ní 7 informačních panelů. Přes léto můžete využít nabídky místních vinařů a navštívit vždy jeden z otevřených vinných sklepů.

Stará hora

  • Vedení trasy: Novosedly (vinice Vinařství Marcinčák)
  • Délka trasy: 3,5 km

Vinařská naučná stezka Stará hora vás zavede do vinic ve viniční lokalitě Stará hora, vrchu nedaleko Novosedel. Ve vinicích je umístěno 11 panelů, které populární formou informují o historii a současnosti pěstování vinné révy v této lokalitě.